Uncategorized

HÜKÜMET ÇILDIRDI! ERDOĞAN GÖZÜNÜ KARARTTI! BANKALAR VERMEYE BAŞLADI! DOLARDAN ALTINA MI GEÇELİM?

HÜKÜMET ÇILDIRDI! ERDOĞAN GÖZÜNÜ KARARTTI! BANKALAR VERMEYE BAŞLADI! DOLARDAN ALTINA MI GEÇELİM?

#kredi #kredibaşvuru #kredibaşvurusu #ihtiyaçkredisi

90071 Kişi Okudu – 3388 Kişi Beğendi Sende Beğen Yorum Yap

Ferit Atay soruyor, Hamza Yardımcıoğlu ve Cem Özüak yorumluyor.

Kritik ABD verisi açıklandı
ABD Tarım dışı istihdam verisi mart ayında, beklentilerin üzerinde gelerek 236 bin olarak gerçekleşti. Önceki veri 311 bin seviyesinde olmuştu. Aynı ayda işsizlik oranı ise, yüzde 3,6’dan yüzde 3,5’e geriledi.

Bu veri sonrası pazartesi günü piyasalar nasıl etkilenecek?
Altın gümüş ve bitcoin fiyatları rekor mu kıracak?
ABD Merkez Bankası FED’in faiz kararı etkilenecek mi?
Erdoğan ve ekonomi yönetimi seçim kazanmak için gözünü kararttı!
Bankalar yüzde sıfır faizli kredi nasıl veriyor?
Seçim sonrası piyasalarda neler olacak?
Konut yatırımcısı nelere dikkat etmeli?
Borsa’da neler oluyor?

Yabancının hisse tutma süresi 29 güne indi
Borsada yabancı takas oranı tarihi düşük seviyelere gerilerken yabancıların hisseyi elde tutma süresi de 2012 yılındaki 389 günden 29 güne kadar geriledi.

Kredi-mevduat faizlerindeki makas tarihi seviyede: ‘Ayrışma daha da derinleşebilir’
Kredi faizleri ve mevduat faizleri arasındaki ayrışma uzun süredir devam ederken; en son açıklanan verilerle tarihi seviyelere ulaştı.

Merkez Bankası bankalara ilave 5 puan zorunlu karşılık uygulayacak
Merkez Bankası, TL mevduat/katılım fonunun toplam mevduat/katılım fonu içindeki paylardan düşük olanı yüzde 60’ın altında kalan bankalar için 28 Nisan’dan itibaren ilave 5 puan yabancı para zorunlu karşılık uygulayacak. Kredilerde ise, referans orandan belirli bir oranda yüksek faiz/kâr payı oranı bulunan ihtiyaç kredilerinde menkul kıymet tesisi oranı yüzde 90’dan yüzde 150’ye yükseltilecek.

Küresel ekonomi için en büyük tehdit, bankacılık krizi
Londra Ekonomi Okulu Finans Departmanı Sistemik Risk Merkezi Direktörü Jon Danielsson, “Yüksek enflasyonu düşürmek için artan faizler karşısında bir başka banka daha kırılgan mı bilmiyoruz. Yeni potansiyel problemler, diğer büyük bir bankanın iflasını tetikleyebilir. Küresel ekonomi için şu anda en büyük tehdit bu” açıklamasını yaptı.

Türkiye’de elektrikli araç satışı yüzde 335 arttı
Türkiye’de elektrikli otomobil satışları bu yılın ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 335,2 artışla 4 bin 670’e yükseldi.

Seçim öncesi dolar seferberliği: Bankalara yeni hedef ve yükümlülükler getirildi
Yüksek cari açığa rağmen seçim öncesinde dolar kurunda sert artış istemeyen hükümet, her gün yeni birkaç düzenlemeye imza atıyor. Merkez Bankası, döviz mevduatları azaltmaları yönünde bankalara bugün yeni hedef ve yükümlülükler getirdi.

TCMB, bankalara yeni dövizden dönüşüm hedefleri ve tahvil yükümlülükleri getirdi. Bankacılar, son düzenlemelerin mevduat faizinde artış getirebileceğine işaret etti.

Merkez Bankası (TCMB), liralaşma stratejisi çerçevesinde bankalar için önümüzdeki altı ay için geçerli olacak yeni dövizden TL’ye dönüşüm hedefleri ve tahvil yükümlülükleri belirledi.

MEVDUAT FAİZİNDE ARTIŞ BEKLENTİSİ
Bankalara en az yüzde 60 TL cinsi mevduat hedefi getiren TCMB bu hedefin altında kalan bankalar için maliyetleri artıran düzenleme değişiklikleri yaparken, bankacılar bu hedefe ulaşmak isteyen bankaların TL mevduat ve KKM hesaplara verdikleri faizi yükselteceğini tahmin ediyorlar.

DÜZENLEMENİN AYRINTILARI
Buna göre daha önce TL mevduat payı yüzde 50 altında kalırsa 7 puan ek menkul kıymet, yani devlet tahvili tesis etmek zorunda olan bankalar artık yüzde 60 altında kalınca 7 puan ek menkul kıymet tesisinde bulunacak.

Ayrıca bankalar, nisan sonundan eylül sonuna kadar, döviz mevduattan TL mevduata dönüşümü belirli oranda sağlayamamaları halinde ek menkul kıymet tutacaklar.

TCMB REZERVİ AYDA 5 MİLYAR DOLAR ARTABİLİR
Özel sektörden bir bankacı, “Her banka bilançosu farklı ancak pratikteki uygulamaya bakınca sektör için yüzde 50 olan alt limit yüzde 60 oldu.

SEÇİM ÖNCESİ KUR ARTIŞI İSTENMİYOR
Mevcut politikalarla dolar/TL’nin kamu tarafından seçim öncesinde olması gerektiğinden daha aşağıda fiyatlandığı ve TL’nin değer kaybetmesi gerektiğine ilişkin artan görüşler dövize ilgiyi artırıyor.

İsrail’de neler oluyor?
Dünya büyük krize mi sürükleniyor?
The ekonomist dergi kapağı ve seccade krizi tartışmaları!

Bu programda yatırım tavsiyesi verilmemektedir.

Ayrıcalıklardan yararlanmak için ailemize ‘KATIL’ın:
https://www.youtube.com/channel/UCE3qm63AUbigSDVqEEePW4A/join

Desteğiniz için: Patreon: https://www.patreon.com/zankatv
Kanalımıza abone olmayı unutmayın: https://www.youtube.com/channel/UCE3qm63AUbigSDVqEEePW4A
Twitter: https://twitter.com/zankamedya
Instagram: https://www.instagram.com/zankamedya/…
Facebook: Zanka Medya
Web: https://www.zanka.com.tr/

#dolar #erdoğan #altın #abd #bitcoin #fed #sondakika #haarp #hatay #istanbul #kandilli #abd #türkiye #dolar #borsa #erdoğan #altın #konut #şok #bankalar #doğalgaz #elektirik #2023 #akp #akparti #süleymansoylu #istifa #ekonomi #enerjikrizi #canlı #canlıyayın #billgates #jeffbezos #sondurum #haber #kriz #para #nedir #kimdir #kim #türklirası #ekonomist #kılıçdaroğlu #iddia #haberler #billgates #piyasalar #elonmusk #hamzayardımcıoğlu

İlgili Makaleler

20 Yorum

 1. O kadar çok kişiye hitap ediyorsunuz sigara içemeyiverin hamza bey 60dk sadece çocuk degil benimde canim çekti 3 tane yaktim siz herhangi biri degilsiniz lütfen dikkat edin

 2. Herkesin yorumuna takılmayın ferit atay özellikle bu sekilde sacma eleştiri yapanların çoğu EQ yoksunu

 3. Hamza bey sigara sağlığa zararlıdır. Bu ülkenin sizin gibi gerçekleri söyleyen insanlara ihtiyacı var.

 4. dolar dxy düşmeye başlayana kadar tutuldu. bu önemlidir. başarısızlar hemde çok XD ama bu akıl işi, herkesin harcı değil.herkes aklında bulundursun.
  Edit:(imla)

 5. Tether değeri dolar kuruna sabitlenmiş bir kripto paradır.Ayı piyasasında değeri dolardan yüksek olur.Boğa piyasasında ise değeri dolardan düşük olur.Bunun nedeni Ayı piyasasında insanların kripto paraları elinden çıkarıp dolara endeksli tether almasıdır.Tam tersi mantık ise boğa piyasasında geçerlidir.

 6. Yahu kredi puanım çok yüksek olmasına rağmen ben başvuruyorum 50 dereden su getiriyorlar nerede böyle bir kredi?

 7. Piyasanın tersine gitmek çoğu zaman en işe yarar taktik olmuştur. Kime sorsan altın gümüş uçacak diyor. Dikkat edin tam tersi olmasın.

 8. Soğan fiyatının konuşulmaması, depremin unutulması, ekonomik krizin karartılması için her başkana bir seccade lazım. Önemli olan piyasanın bunu satın alıp almaması

 9. 60 yıldır bu ülkede böylesi bir bozuk ekonomi görmedim. bu ülkede et almak bu kadar sorun olmamıştı.

 10. Proğramlarınızı seviyoruz ama süreyi biraz daha kısa tutarsanız sıkılmadan takip edeceğiz.👍👍👍

 11. Videoyu çektikten sonra montajda Hamza’nın sesini %50 hızlandırabilir miyiz acaba Ferit bey kardeşim teşekkürler..

 12. Ya siz söylediklerinizi de unutuyosunuz ha.. Yaklaşık bir sene öncesinde özellikle Hamza Bey parasal genişlemenin sonuçları olarak ” bööle para dağıtacaklsr, saçacaklar paraları” demişti. Çok iyi hatırlıyorum, çünkü o yayınlardan çok değil 1-2 ay sonra Akbank ilk faizsiz kredi vereceğini açıkladı. Ben de Hamza Bey ‘in sözünü hatırlayıp gidip aldım. Hatta o zaman bu meblağ 7500 ₺ idi. 11 aydır 625 şeklinde ödüyorum, bu ay da son. Bu olay yeni değil yani. O zamanlar canlı yayınlarınızda da yazmıştım ama dikkate almamıştınız. Slm…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu